Nie, Qwen3.8-Flash-Next nie mieści się w pamięci tak jak model 6B tylko dlatego, że dla każdego tokenu aktywuje około 6 mld parametrów. Firma Qwen opisuje główny model zawierający 125 mld parametrów, z czego aktywowanych jest 6 mld, a także 51 mld parametrów osadzania n-gramów i komponent MTP o wielkości około 4 mld parametrów. Oficjalne repozytorium Qwen3.8-Flash-Next ma obecnie około 360 GB w wydanej wersji BF16. Społecznościowe konwersje do formatu GGUF mogą znacznie zmniejszyć ten rozmiar, ale nie zmieniają Flash-Next w konwencjonalny model 6B.
Przydatnym sposobem myślenia o lokalnym wdrożeniu jest hierarchia pamięci. Pamięć VRAM określa, jak duża część szybkiego wykonywania modelu może pozostać na GPU. Pamięć RAM zapewnia miejsce na komponenty rezydujące na CPU i komponenty przeniesione poza GPU, w tym niezwykle dużą tabelę n-gramów, którą firma Qwen wyraźnie zaprojektowała z myślą o działaniu z pamięci hosta. NVMe zapewnia szybki lokalny magazyn i obsługę mapowania pamięci dla plików o rozmiarze zbliżonym do 100 GB lub większym, ale nie zastępuje pamięci RAM ani VRAM. Rzeczywiste pytanie brzmi więc: co wartość 6 mld aktywnych parametrów usuwa z wymagań sprzętowych, a czego nie usuwa.

Czy 6 mld aktywnych parametrów oznacza, że Qwen3.8-Flash-Next potrzebuje tylko pamięci jak model 6B?
Nie. Aktywowane parametry opisują obliczenia wykonywane dla tokenu, a nie całkowitą ilość istniejącego stanu modelu. To rozróżnienie jest szczególnie istotne w przypadku Qwen3.8-Flash-Next, ponieważ różnica między liczbą aktywnych parametrów a liczbą przechowywanych parametrów jest wyjątkowo duża.
Według oficjalnej karty modelu Qwen3.8-Flash-Next model językowy zawiera 125 mld parametrów, z czego dla każdego tokenu aktywowanych jest około 6 mld, a także 51 mld parametrów osadzania n-gramów i około 4 mld parametrów powiązanych z MTP. Główny model MoE zawiera 512 ekspertów routowanych i dla danego tokenu wybiera 10 ekspertów routowanych oraz jednego wspólnego eksperta.
Co daje trzy różne liczby, których nie należy ze sobą mieszać:
| Liczba | Co to opisuje | Czego to nie mówi |
|---|---|---|
| ~6 mld aktywnych | W przybliżeniu, jaka część głównego modelu uczestniczy w obliczeniach dla tokenu | Ile pamięci potrzeba do przechowywania kompletnego modelu |
| 125 mld głównego modelu | Główna liczba parametrów modelu językowego | Rozmiar całego wydanego checkpointu |
| +51 mld n-gramów + ~4 mld MTP | Dodatkowe parametryzowane komponenty w wydaniu | Dodatkowe 55 mld parametrów gęstego mnożenia macierzy dla każdego tokenu |
Najważniejsze jest to, że nieaktywne eksperci nie przestają istnieć. Różne tokeny mogą być kierowane do różnych ekspertów, dlatego środowisko uruchomieniowe nadal musi mieć dostęp do szerszej puli wag, mimo że w przebiegu obliczeń konkretnego tokena uczestniczy tylko niewielka jej część. Z tego samego ogólnego powodu inne duże modele MoE mogą zapewniać stosunkowo niewielką aktywną moc obliczeniową, zachowując jednocześnie bardzo duże wymagania pamięciowe — jest to rozróżnienie istotne również w naszej analizie sprzętowej GLM-5.3-Flash do użytku lokalnego.
Flash-Next wprowadza jeszcze jeden element. Jego tablica osadzeń n-gramów o rozmiarze 51 mld parametrów nie jest używana jak zwykła macierz wag gęstej sieci neuronowej. W oficjalnym omówieniu architektury Flash-Next przez Qwen zespół wyjaśnia, że lokalizacje wyszukiwania n-gramów można określić z wyprzedzeniem. Tablica może więc znajdować się w pamięci hosta i być asynchronicznie pobierana z wyprzedzeniem, podczas gdy wykonywane są inne obliczenia modelu.
Dlatego liczba 6 mld aktywnych parametrów ma znaczenie, mimo że nie określa wymaganego rozmiaru pamięci. Flash-Next został zaprojektowany tak, aby silniej niż konwencjonalny gęsty model oddzielać pojemność modelu od obliczeń na token. W przypadku lokalnego wnioskowania przesuwa to kwestię sprzętu z jednej liczby VRAM-u w stronę tego, jak wydajnie VRAM, pamięć RAM systemu i pamięć masowa mogą współpracować.
Jak duży jest Qwen3.8-Flash-Next po kwantyzacji?
Oficjalne wydanie BF16 ma około 360 GB, co od razu oznacza, że wdrożenie niekwantyzowanego modelu w całości w pamięci wykracza poza możliwości typowego sprzętu desktopowego. Kwantyzacja znacząco zmienia tę sytuację.
Stan na 1 września 2026 r. aktualne kompilacje GGUF Flash-Next od Unsloth obejmują zarówno wyjątkowo agresywne wersje niskobitowe, jak i znacznie większe warianty wysokiej jakości. Dwa przydatne punkty odniesienia to kompilacja UD-IQ4_XS o rozmiarze około 93,7 GB oraz kompilacja UD-Q4_K_XL o rozmiarze około 111 GB.
| Reprezentacja | Przybliżony rozmiar | Znaczenie praktyczne |
|---|---|---|
| Oficjalne repozytorium BF16 | ~360 GB | Wydanie referencyjne; wymagania pamięci typowe dla serwerów |
| Społecznościowy Q8_0 GGUF | ~188 GB | Nadal wymaga bardzo dużej ilości pamięci |
| Społecznościowy UD-Q6_K_XL | ~169 GB | Kwantyzacja wysokiej jakości przy znacznych wymaganiach pamięci |
| Społecznościowy UD-Q5_K_XL | ~158 GB | Nadal powyżej konfiguracji pamięci większości konsumenckich stacji roboczych |
| Społecznościowy UD-Q4_K_XL | ~111 GB | Bardziej realistyczne rozwiązanie dla hybrydowych systemów z dużą ilością pamięci |
| Społecznościowy UD-IQ4_XS | ~93,7 GB | Mniejszy eksperymentalny lokalny cel klasy czterobitowej |
Te rozmiary plików GGUF to konwersje społecznościowe, a nie oficjalne zalecenia Qwen dotyczące minimalnej pamięci RAM lub VRAM. Są jednak przydatne do planowania pojemności, ponieważ pokazują skalę problemu, zanim zostaną dodane bufory środowiska uruchomieniowego, stan kontekstu, przetwarzanie obrazu, system operacyjny i inne aplikacje.
Na przykład plik modelu o rozmiarze 94 GB nie oznacza, że komputer z dokładnie 96 GB łącznej pamięci zapewni komfortowe wdrożenie. Środowisko uruchomieniowe nadal potrzebuje przestrzeni roboczej, a ilość wymaganej dodatkowej pamięci zmienia się w zależności od długości kontekstu, backendu, formatu pamięci podręcznej, strategii odciążania GPU oraz współbieżności.
Ile pamięci VRAM potrzebuje Qwen3.8-Flash-Next?
Nie istnieje jedna użyteczna wartość „minimalnej pamięci VRAM” dla Flash-Next, ponieważ lokalne wnioskowanie może obejmować zarówno wykonywanie niemal całkowicie rezydujące na CPU, jak i model rozłożony na jednym lub wielu GPU. Pamięć VRAM przede wszystkim określa, jaka część obciążenia wnioskowania wymagającego dużej przepustowości pamięci może pozostać na GPU, a tym samym jak szybko system może działać.
Konsumencki GPU z pamięcią 24 GB lub 32 GB nie może samodzielnie pomieścić obecnego czterobitowego pliku GGUF o rozmiarze 94–111 GB. Nie musi to jednak oznaczać, że GPU jest bezużyteczny. Środowisko uruchomieniowe obsługujące częściowe odciążenie GPU może przechowywać wybrane tensory lub warstwy w pamięci VRAM, podczas gdy pamięć RAM systemu przechowuje resztę.
Obecne opcje ładowania modeli w llama.cpp obejmują rozmieszczanie warstw na GPU, jawny wybór urządzenia, nadpisywanie tensorów oraz sterowanie CPU MoE. Oznacza to, że pytania „czy mój GPU może go uruchomić?” i „czy mój GPU może pomieścić cały model?” to dwie różne kwestie.
| Dostępna pamięć VRAM | Jak to rozumieć |
|---|---|
| 16 GB | Przyspieszenie dla wdrożenia w dużym stopniu zależnego od pamięci RAM; znacznie poniżej obecnego rozmiaru czterobitowego pliku GGUF |
| 24 GB | Przydatne częściowe odciążenie GPU, ale większość modelu o rozmiarze około 94–111 GB pozostaje gdzie indziej |
| 32 GB | Więcej miejsca na warstwy rezydujące na GPU i stan środowiska uruchomieniowego, ale nadal jest to zasadniczo konfiguracja hybrydowa |
| 48 GB | Poważny scenariusz hybrydowy, w którym znacznie większa część ścieżki obliczeniowej może potencjalnie rezydować na GPU |
| 64 GB | Silne lokalne przyspieszenie, ale wciąż poniżej obecnego rozmiaru modelu czterobitowego wynoszącego około 94 GB |
| 96 GB | Prawie rozmiar najmniejszego obecnego czterobitowego pliku GGUF, ale bufory i kontekst pozostawiają niewiele powodów, by traktować 96 GB jako gwarantowany cel dla pełnego uruchomienia na GPU |
| Wiele procesorów GPU | Łączna pamięć VRAM może zmniejszyć zależność od pamięci RAM systemu, ale wiąże się z dodatkową złożonością topologii i środowiska uruchomieniowego |
Różnica w wydajności między tymi konfiguracjami może być ogromna, nawet jeśli w każdej z nich model technicznie się uruchamia. Przepustowość pamięci GPU jest zdecydowanie wyższa niż przepustowość zwykłej pamięci systemowej, a przeniesienie dużej części aktywnych obliczeń z powrotem na CPU może zmienić skądinąd imponujący lokalny model w rozwiązanie lepiej nadające się do eksperymentów niż do interaktywnej pracy agenta.
W przypadku Flash-Next pamięć VRAM należy zatem traktować jako „przydział wydajności”, a nie binarny warunek zgodności.
Ile pamięci RAM potrzebuje Qwen3.8-Flash-Next do przenoszenia obliczeń między CPU a GPU?
Pamięć RAM systemu jest prawdopodobnie ważniejsza dla Flash-Next, niż sugeruje hasło „6B aktywnych parametrów”. Komputer z konsumenckim GPU, ale bardzo małą ilością pamięci RAM, nie ma odpowiedniego miejsca na dużą część stanu modelu, która nie mieści się w pamięci VRAM.
Osadzanie n-gramów czyni to rozwiązanie szczególnie interesującym. Qwen twierdzi, że tabelę 51B można umieścić w pamięci hosta, ponieważ jej odwołania są deterministyczne i można je wstępnie pobierać. Gdy implementacja Flash-Next została włączona do llama.cpp 27 sierpnia, w uwagach dotyczących implementacji opisano tabelę osadzania n-gramów dla każdej warstwy jako zajmującą około 97,7 GiB w formacie BF16, a wyszukiwanie jej wierszy obsługiwano po stronie hosta.
Nie oznacza to, że każde lokalne wdrożenie wymaga na stałe dodatkowych, nieskwantyzowanych 97,7 GiB ponad skwantyzowany plik GGUF. Znaczenie mają kwantyzacja i reprezentacja w czasie działania. Pokazuje to jednak, dlaczego architekturę zaprojektowano z myślą o heterogenicznej pamięci, zamiast zakładać, że każdy parametr musi pozostać w pamięci GPU.
W przypadku praktycznego wnioskowania GGUF ilość pamięci systemowej należy planować na podstawie rzeczywistego rozmiaru skwantyzowanego modelu oraz zapasu na system operacyjny i środowisko uruchomieniowe. Przy kwantyzacji o rozmiarze około 94 GB 128 GB pamięci RAM to realny cel dla zastosowań eksperymentalnych, ale nie zapewnia dużego zapasu po uwzględnieniu systemu operacyjnego, kontekstu, buforów i sposobu przydzielania pamięci między GPU a hosta. System z 192 GB lub 256 GB pamięci zapewnia znacznie bezpieczniejszy margines w przypadku poważnego wnioskowania hybrydowego.
| Pamięć RAM systemu | Ocena praktyczna |
|---|---|
| 32 GB | Zdecydowanie za mało w przypadku obecnych, praktycznych rozmiarów plików Flash-Next GGUF |
| 64 GB | Nadal mniej niż zajmuje obecnie najmniejszy czterobitowy plik GGUF; stronicowanie na dysku stałoby się poważnym problemem |
| 96 GB | Niewiele więcej niż najmniejszy rozmiar pliku po kwantyzacji, praktycznie bez komfortowego zapasu na działanie |
| 128 GB | Prawdopodobne rozwiązanie dla małego modelu w kwantyzacji czterobitowej z przeniesieniem części obliczeń na GPU i zachowawczym kontekstem, ale zapas pozostaje niewielki |
| 192 GB | Znacznie lepszy cel dla konfiguracji hybrydowej, z zapasem na większe kwantyzacje i narzut środowiska uruchomieniowego |
| 256 GB+ | Lepiej sprawdzi się przy większych kwantyzacjach, długich kontekstach, wielu usługach i eksperymentach |
To jeden z najbardziej przejrzystych przykładów tego, dlaczego pamięć lokalnej sztucznej inteligencji staje się hierarchią, a nie pojedynczą specyfikacją VRAM. Pamięć GPU obsługuje operacje najbardziej wrażliwe na przepustowość, pamięć hosta zwiększa pojemność dla modeli, a pamięć masowa dostarcza trwałe dane modeli znajdujące się pod obiema tymi warstwami.
Czy przenoszenie danych z modelu na dysk SSD NVMe może uczynić Qwen3.8-Flash-Next praktycznym?
NVMe może ułatwić przechowywanie i ładowanie zbyt dużego modelu, ale nie zamienia pojemności SSD w szybką pamięć do wnioskowania. To rozróżnienie nabiera większego znaczenia, gdy lokalne modele przekraczają granicę 100 GB.
Szybki dysk NVMe jest przydatny do przechowywania wielu wariantów GGUF, ładowania dużego modelu bez oczekiwania na wolniejszą sieć lub dysk twardy oraz obsługi dostępu do modelu za pomocą mapowania pamięci. llama.cpp używa mapowania pamięci jako trybu ładowania modelu, dzięki czemu strony modelu można mapować z pliku, zamiast kopiować cały plik do osobnej alokacji pamięci RAM podczas uruchamiania.
Jednak dokumentacja llama.cpp dotycząca ładowania pamięci wyjaśnia również, dlaczego nie należy interpretować tego jako bezpłatnego przenoszenia danych na dysk. Jeśli działający model przekracza dostępną pamięć RAM, stronicowanie i wielokrotny dostęp do pamięci masowej mogą pogorszyć wydajność. Blokowanie pamięci istnieje właśnie dlatego, że utrzymywanie często używanych stron modelu w pamięci RAM może mieć istotne znaczenie.
| Rola NVMe | Przydatne? | Dlaczego |
|---|---|---|
| Przechowywać model o rozmiarze 94–360 GB | Tak | Duże checkpointy sprawiają, że szybka pamięć lokalna jest cenna |
| Przechowywać kilka wersji z różną kwantyzacją | Tak | Lokalne testowanie może szybko zużyć setki gigabajtów |
| Mapować pliki modeli w pamięci | Tak | Umożliwia efektywne ładowanie plików wspierane przez pliki |
| Zastąpić brakującą pamięć RAM systemu | Nie, nieefektywnie | Błędy stron i opóźnienia pamięci masowej mogą zniszczyć wydajność interaktywną |
| Zastąpić pamięć VRAM GPU | Nie | NVMe nie zastępuje przepustowości pamięci GPU |
Przydatna zasada brzmi: NVMe może umożliwić załadowanie zbyt dużego modelu, ale nie sprawi automatycznie, że będzie on interaktywny.
To również wyjaśnia, dlaczego architektura pamięci masowej ma coraz większe znaczenie dla lokalnej sztucznej inteligencji, nawet gdy samo urządzenie pamięci masowej nie wykonuje wnioskowania. Modele, zasoby wizualne, indeksy RAG, zbiory danych, przestrzenie robocze agentów i kilka skwantyzowanych checkpointów mogą z łatwością zajmować setki gigabajtów. Szybka pamięć lokalna staje się częścią systemu AI, ale nadal należy do innej warstwy niż pamięć zasilająca aktywne obliczenia.
Jak kontekst 262 tys. tokenów zmienia wymagania dotyczące pamięci?
Qwen3.8-Flash-Next natywnie obsługuje kontekst o długości 262 144 tokenów, a dzięki YaRN można go rozszerzyć do niemal miliona tokenów. Nie oznacza to jednak, że każde wdrożenie lokalne powinno domyślnie konfigurować maksymalną długość kontekstu.
Model wykorzystuje architekturę hybrydową zamiast konwencjonalnej pełnej uwagi w każdej warstwie. Gated DeltaNet kompresuje historię, natomiast Qwen Sparse Attention używa indeksatora do wybierania odpowiednich bloków kontekstu. Ma to na celu ograniczenie obciążenia obliczeniowego i pamięciowego związanego z długimi sekwencjami.
Długi kontekst nadal nie jest darmowy. Pamięć środowiska uruchomieniowego może obejmować stan rekurencyjny, bufory pamięci rozproszonej uwagi, stan indeksatora, tymczasowe bufory obliczeniowe, dane wejściowe wizji komputerowej, narzut związany z przetwarzaniem wsadowym oraz alokacje zależne od backendu. Dokładna krzywa zużycia pamięci zależy więc od silnika wnioskowania, a nie wynika wyłącznie z rozmiaru pliku GGUF.
Istnieje również różnica między architektonicznym limitem kontekstu modelu a obecnym poziomem dojrzałości implementacji środowiska uruchomieniowego. Na dzień 1 września 2026 r. obsługa nowej architektury w llama.cpp ma zaledwie kilka dni. Bieżące zgłoszenie dotyczące CUDA i kontekstu 262K informuje o błędzie uruchomienia kernela przy dokładnie 262 144 tokenach, podczas gdy na systemie testowym 261 888 tokenów działa poprawnie. W zgłoszeniu wskazano, że jest to ograniczenie kernela, a nie wyczerpanie pamięci VRAM.
Ten konkretny problem może zostać szybko naprawiony, ale ilustruje szerszą kwestię: 262K to możliwości modelu, a nie gwarancja, że każda obecna karta GPU i każdy backend wnioskowania mogą dziś wydajnie wykorzystać pełne okno.
W przypadku wdrożenia lokalnego zacznij od długości kontekstu, której rzeczywiście wymaga dane zadanie. Sesja programistyczna, zadanie analizy dokumentów lub prywatny proces RAG mieszczący się w 16K, 32K lub 64K nie staje się lepszy tylko dlatego, że środowisko uruchomieniowe rezerwuje setki tysięcy tokenów.

Jaki sprzęt może faktycznie lokalnie uruchomić Qwen3.8-Flash-Next?
Najbardziej użyteczna odpowiedź na pytanie o sprzęt zależy od tego, co oznacza „uruchomić”. Załadowanie silnie skwantyzowanego modelu i generowanie tokenów to jeden cel. Utrzymanie interaktywnej wydajności, dużego kontekstu, obsługi obrazów i zadań agentowych to cel znacznie trudniejszy.
Poniższa tabela jest zatem przewodnikiem do planowania opartym na bieżących rozmiarach modeli i plików GGUF, a nie oficjalną rekomendacją sprzętową Qwen.
| Przykładowa klasa sprzętu | Ocena | Czego się spodziewać |
|---|---|---|
| 16–24 GB GPU + 64 GB RAM | Słabe dopasowanie | Obecne praktyczne pliki GGUF przekraczają dostępną pamięć RAM, zanim uwzględni się komfortowy zapas na działanie |
| 24 GB GPU + 128 GB RAM | Eksperymentalna hybryda | Kwantyzacja około 94 GB może się zmieścić przy zachowawczym kontekście, ale zapas pamięci jest niewielki, a znaczna część modelu nadal pozostaje w pamięci CPU |
| 32 GB GPU + 128 GB RAM | Prawdopodobna hybryda | Większe możliwości rozmieszczania obciążeń na GPU niż w przypadku karty 24 GB, ale nadal duża zależność od pamięci hosta |
| 24–48 GB GPU + 192 GB RAM | Silna hybryda | Znacznie większy zapas pamięci dla modeli klasy czterobitowej oraz rozmieszczania obciążeń między CPU i GPU |
| 48 GB GPU + 256 GB RAM | Hybryda wysokiej klasy | Znaczne przyspieszenie GPU z miejscem na większe kwantyzacje, kontekst i usługi działające w tle |
| GPU z 96 GB + 128–192 GB RAM-u | Lokalna stacja robocza z wyższej półki | Najmniejsza obecnie kompilacja czterobitowa zbliża się do pojemności GPU, ale pamięć podręczna i narzut środowiska uruchomieniowego nadal mają znaczenie |
| System z 128 GB pamięci zunifikowanej | Potencjalnie wykonalne | Pojemność jest interesująca dla najmniejszych kwantyzacji, ale rzeczywistą wydajność określają efektywność backendu i przepustowość |
| 192–256 GB pamięci zunifikowanej lub serwer z wieloma GPU | Najlepsza ścieżka zwiększania pojemności | Więcej miejsca na wagi wyższej jakości, długi kontekst i mniej agresywne kompromisy związane z przenoszeniem obliczeń poza GPU |
Najważniejszą granicą podziału nie jest konkretny model GPU. Chodzi o to, czy komputer ma wystarczającą łączną pojemność szybkiej pamięci, aby wyeliminować stronicowanie pamięci masowej ze ścieżki krytycznej generowania.
Karta GPU z 24 GB pamięci w połączeniu ze 192 GB szybkiej pamięci systemowej może zapewnić bardziej wiarygodne środowisko eksperymentalne dla Flash-Next niż karta GPU z 24 GB w połączeniu z zaledwie 32 lub 64 GB RAM-u. Z drugiej strony dodanie ogromnej ilości RAM-u nie sprawia, że wnioskowanie obciążające głównie CPU staje się równoważne z uruchamianiem tych samych tensorów w wysokoprzepustowej pamięci GPU.
Dla większości zwykłych użytkowników zainteresowanych rodziną Qwen3.8, a nie konkretnie tą architekturą, bardziej konwencjonalnym celem lokalnego uruchomienia jest Qwen3.8-27B. Flash-Next ma najwięcej sensu dla użytkowników, którzy celowo chcą eksperymentować ze znacznie większym modelem rzadkim, pamięcią heterogeniczną, architekturą z długim kontekstem lub technologią, która według Qwen zapowiada kierunek rozwoju Qwen4.
Czy warto uruchamiać Qwen3.8-Flash-Next lokalnie?
Tak, w przypadku odpowiedniej stacji roboczej i odpowiedniego zastosowania — ale nie dlatego, że „6B aktywnych parametrów” nagle sprawia, iż wydanie o około 180B parametrów zaczyna zachowywać się jak mały model desktopowy.
Flash-Next jest szczególnie interesujący, jeśli masz 128–256 GB pamięci systemowej lub zunifikowanej, konkretne przyspieszenie GPU, szybki dysk NVMe i powód, by eksperymentować z dużymi lokalnymi obciążeniami związanymi z kodowaniem, multimodalnością, pracą biurową lub agentami. Jego architektura ma wyjątkowe znaczenie dla lokalnego AI, ponieważ celowo oddziela często obliczane parametry od dużych struktur nastawionych na pojemność, które mogą znajdować się poza pamięcią GPU.
Znacznie gorzej sprawdza się w zwykłym komputerze z 32–64 GB RAM-u, jeśli plan zakłada, że system operacyjny będzie nieustannie pobierał brakujące strony modelu z dysku SSD. Taka maszyna może pokazać, że model technicznie potrafi się uruchomić, ale „ładuje się poprawnie” i „działa użytecznie” to dwa różne standardy.
Szerszy wniosek wykracza poza ten model. Lokalny sprzęt AI coraz mniej polega na wskazaniu jednej minimalnej wartości VRAM-u, a coraz bardziej na zaprojektowaniu hierarchii: VRAM do szybkich obliczeń, RAM na dostępną pojemność modelu, a NVMe do trwałego lokalnego przechowywania modeli i danych. Qwen3.8-Flash-Next wyjątkowo wyraźnie pokazuje tę zmianę.
FAQ: Wymagania sprzętowe do lokalnego uruchamiania Qwen3.8-Flash-Next
Czy Qwen3.8-Flash-Next może działać na RTX 4090 lub RTX 5090?
Tak, te procesory graficzne mogą uczestniczyć w hybrydowym wdrożeniu lokalnym, ale ani RTX 4090 z 24 GB, ani RTX 5090 z 32 GB nie pomieści obecnej, około 94–111-gigabajtowej, czterobitowej wersji GGUF Flash-Next w całości w pamięci VRAM. Potrzebna byłaby znaczna ilość pamięci RAM oraz offloading na CPU/GPU. GPU nadal może przyspieszać część modelu umieszczoną w jego pamięci, więc bardzo różni się to od stwierdzenia, że tych kart nie można używać.
Czy Qwen3.8-Flash-Next może działać z 64 GB pamięci RAM?
64 GB systemowej pamięci RAM to mniej niż rozmiar najmniejszych obecnie praktycznych, czterobitowych kompilacji GGUF. Mapowanie pamięci może umożliwić dostęp do części zbyt dużego pliku z poziomu pamięci masowej, ale wielokrotne stronicowanie prawdopodobnie sprawi, że wnioskowanie będzie powolne i niestabilne w interaktywnym użyciu. W przypadku poważnego wdrożenia lokalnego 64 GB nie należy traktować jako praktycznego celu.
Czy 128 GB pamięci RAM wystarczy do Qwen3.8-Flash-Next?
128 GB to rozsądny punkt wyjścia dla jednej z mniejszych, około czterobitowych kompilacji GGUF, w połączeniu z offloadingiem na GPU i zachowawczym oknem kontekstu. Nie jest to jednak uniwersalna, komfortowa rekomendacja. Model o rozmiarze około 94 GB pozostawia znacznie mniej niż 34 GB na system operacyjny, bufory środowiska uruchomieniowego, stan kontekstu, przetwarzanie wizji i inne usługi, dlatego 192 GB lub więcej zapewnia znacznie większy zapas.
Czy Qwen3.8-Flash-Next może działać w całości z dysku SSD NVMe?
Środowisko uruchomieniowe może mapować w pamięci pliki modelu zapisane na NVMe, a system operacyjny może pobierać strony w miarę potrzeby. Nie jest to równoznaczne z uruchamianiem modelu „z dysku SSD” z prędkością pamięci RAM lub GPU. NVMe doskonale nadaje się do przechowywania i wczytywania modeli, ale ciągłe poleganie na nim z powodu wyczerpania pamięci fizycznej może drastycznie obniżyć wydajność generowania.
Czy aktywne 6B oznacza, że Qwen3.8-Flash-Next działa tak szybko jak model 6B?
Nie. Wartość 6B oznacza przybliżoną liczbę aktywowanych parametrów głównego modelu dla każdego tokenu. Flash-Next nadal ma znacznie większą architekturę, logikę routingu, transfer pamięci, wyszukiwanie n-gramów, stan rzadkiej uwagi oraz inne zadania wykonywane w czasie działania. Mniejsza liczba aktywowanych parametrów może znacznie ograniczyć obliczenia, ale nie sprawia, że cały system jest równoważny gęstemu modelowi 6B.
Czy Ollama lub llama.cpp mogą uruchamiać lokalnie Qwen3.8-Flash-Next?
obsługa Qwen3.8-Flash-Next w llama.cpp qwen4exp architektura została scalona z gałęzią master 27 sierpnia 2026 r., dzień po wydaniu modelu. Obecne społecznościowe repozytoria GGUF również udostępniają kompilacje przeznaczone do lokalnych procesów wnioskowania opartych na llama.cpp. Ponieważ implementacja jest nadal bardzo nowa, przed założeniem, że każdy backend GPU, długość kontekstu, ścieżka obsługi wizji lub konfiguracja offloadingu jest równie dojrzała, sprawdź aktualne wydania środowiska uruchomieniowego i instrukcje dotyczące modelu.
Centrum Technologii i Sztucznej Inteligencji
Więcej do przeczytania

10 najlepszych samodzielnie hostowanych alternatyw dla GitHub Copilot w 2026 roku
Porównaj samodzielnie hostowane alternatywy dla Copilota zapewniające prywatne autouzupełnianie, modele lokalne, agentów programistycznych, przepływy pracy w środowisku IDE oraz programowanie lokalne.

Jak uruchomić lokalnie Qwen3.8-27B: RAM, VRAM, kwantyzacja i przewodnik po Ollamie
Uruchom Qwen3.8-27B lokalnie, korzystając z odpowiedniej kwantyzacji GGUF, pamięci RAM, pamięci VRAM, rozmiaru kontekstu oraz konfiguracji Ollama lub llama.cpp dopasowanej do Twojego sprzętu.

10 najlepszych narzędzi AI CLI i agentów programistycznych w 2026 roku
Porównaj 10 narzędzi AI CLI do programowania, BYOK, modeli lokalnych, procesów GitHub, CI/CD, MCP i automatyzacji terminala, wraz z praktycznymi rekomendacjami na 2026 rok.

